دردلی با عزیز سفر کرده

به بهانه اربعین فقیه عالیقدر

حضرت آیت الله العظمی

حاج آقا مجتبی تهرانی(اعلی الله مقامه)

چهل شب گذشت از فراغ یار سفر کردیمان، عزیز دلمان!

استاد من،آقای من،پدر من

سلام

نشد در این چهل شب که از دردناک ترین لحظات عمرم بود،شبی را بدون یاد شما چشمانم را روی هم بگذارم.

از روزی که به دنیا آمدم شیفته مرام و اخلاقتان شدم، از سه دی 1370،روزی که پدرم تعریف می کردند که از بیمارستان آمدم به چهارراه سیروس یعنی منزل قدیمی شما تا حاج آقا مجتبی برای مجتبای کوچک اذان و اقامه بگوید.

 

از زمانی که خاطره ای در ذهن دارم ، نام شما و جلسات شما در آن می درخشد. نام خیابان ایران، نام مدرسه نور، نام مسجد جامع بازار، نام جلسات تفسیر قرآن....- بهترین و بیشترین خاطرات خوشم  از خیابان ایران است، مخصوصا آن چندسالی که در جوار شما زندگی می کردم.

 

خیلی سخته باور رفتنت برای ما ای پدر ما، ای استاد ما

 

کل هفته را منتظر چهارشنبه ها بودیم، دفتر جلسات اخلاق شما اولین چیزی بود که در صبح چهارشنبه ها در کیفم می گذاشتم، هنوز هم ناخداگاه صبحهای چهارشنبه دفتر جلسات اخلاق شما را در کیفم می گذارم اما....

 

بد طعمی داشت برای ما طعم تلخ یتیمی، بد داغی بود بر سینه ما که سالهای سال بود شیفته و دلبسته ی شخصیت خدایی شما بودیم. یکی از اساتید حوزه تعریف می کردند که ما طلبه های جوون می گفتیم خدا هست چون آقای بهجت نماز می خونند! ما شاگردان مدرسه نور شما هم الان که به زندگی خودمان نگاه می کنیم، می بینیم هرچیز خوبی که بلدیم از شما یاد گرفتیم، نماز خواندن را از شما یاد گرفتیم، ذکر قنوت،ذکر سجده آخرو... همه را از شما یاد گرفتیم، اصلا کل دینمان را مدیون شما هستیم و شاید تا به امروز به این مطلب توجه نداشتیم!

 

ما خانوادگی یتیم و داغدار شما هستیم، خانوادگی بی استاد و بی مرجع شدیم، مگر نه اینکه شما حق پدری بر گردن پدر و مادرم،خودم و خواهرم داشتید.

نمی دانم چه بگویم؟ از کدام خاطره و دیدار بگویم؟ ذهنم پر است از خاطره های شیرینی که با شما داشتیم. در خانه ذکر خیرتان بیشتر از قبل شده ، تازه کم کم داریم می فهمیم که عزیزی را از دست دادیم که خوب و درست زندگی کردن را از او یاد گرفتیم.

دیگر کجا برویم؟ با کی دردل کنیم؟ هر وقت مشکلی برایمان پیش می آمد ،خانوادگی به محضرتان می رسیدیم و از مشکلاتمان می گفتیم، یادتان هست آخرین دیداری که خانوادگی باشما داشتیم. با اینکه حالتان خوب نبود ولی به حسین آقا گفته بودید ،آقای زرنگار با خانواده بیایند! الان سِرّش برایم مشخص شده که خیلی اتفاقات در آن دیدار وبعد از آن برایمان رخ داد که اگر آن دیدار نبود، معلوم نبود چه میشد.

چه دیداری بود آن دیدار!

چه با دقت گوش می کردید به حرفایمان، با چه خوش رفتاری و مهربانی و متانتی جواب می دادید، مانند گوش دادن یک پدر به سخنان فرزندانش. خودتان هم دردل می کردید، مشکلات را می گفتید، راه حل می دادید.

 

چه تواضعی داشتید، دیگه کجا می توان شخصیتی به جامعیت شما پیدا کرد، مرجع تقلید،استاد اخلاق،عارف والا مقامی که هر وقت می خواستیم می توانستیم بیاییم محضرتان و سوالها و مشکلاتمان را بگوییم.

بعضی از کسانی که شما را نمی شناختند به علت شهرت گریزی فراوانی که داشتید ، از ما سوال می کردند که واقعا با این مقام علمی و فقاهت ایشان، به ایشان می گفتید آقا مجتبی!!!  خیلی متعجب می شدند!

آه آقا مجتبی!

شاید عالم عامل بهترین تعبیری است که در وصف شما می توان گفت. ندیدم توصیه ای کنید و خودتان اولین عمل کننده به آن توصیه نباشید.

پدر ما ، استاد ما ، دعا بکن برای ما

فکر نمی کردم روزی برسد که از شما برای همیشه خداحافظی کنم

خداحافظ ای روضه های سوزناک محرم، فاطمیه و رمضان

خداحافظ ای شبهای قدر ، ای مسجد جامع بازار

خداحافظ ای چهارشنبه شبها، خیابان ایران ،جلسات اخلاق

خداحافظ ای پناه ما در این شهر آلوده

خداحافظ ای عالم همیشه بیدار 

 

  

عالم ما

بار دگر ساز سخن ساز کن

جان علی مرثیه آغاز کن:

                                               در وسط کوچه تو را می زدند

                                                                                   .........

/ 15 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوستدار

دلمان سوخت استاد با رفتنت

سارا

مرسی خوب بود ، برای تبادل لینک اتوماتیک به این صفحه برید و ... از سایت ما هم دیدن کنید

امین

بس در طلبت کوشش بی فایده کردیم چون طفل دوان در پی گنجشک پریده....

کوروش

دستت درد نکنه بسیار از مطالب وبلاگت استفاده کردم من دانشجو طراحی سایت هستم اگه خواستی سایت بسازی یه سری به وب سایتم بزن و باهام تماس بگیر

کوروش

دستت درد نکنه بسیار از مطالب وبلاگت استفاده کردم من دانشجو طراحی سایت هستم اگه خواستی سایت بسازی یه سری به وب سایتم بزن و باهام تماس بگیر

آسان رنک

سلام شما ميتوانيد با استفاده از سيستم پر قدرت ما بازديد و آمار سايت خود را به چند هزار در روز برسانيد افراد آنلاين خود را به شکل کاملا رويايي افزايش دهيد رنک و رتبه سايت خود را در گوگل و الکسا افزايش دهيد . همه اين خدمات کاملا رايگان! آسان رنک www.asanrank.ir

رضا پهلوان

سلام . ما که از وجود ایشان بهره ای تو طول عمر زندگی شان نبردیم( البته مستقیم . چون غیر مستقیم مسلما جامعه از ایشون بهره برده ) ولی چیزهایی که بعد از خداحافظی ایشون شنیدم فهمدیم کاش موقعی که دنبال یه جای خوب بودم که هر وقت دلم برای خدا تنگ شد آنجا برم، یه جوری که نمی دونم چی جوری است شما رو پیدا می کردم . شاید لایق نبودم شاید قسمت نبوده نمی دانم ممنون از متنت یا علی

معراج قم

سلام مجتبی جان مطلب بسیار دلنشینی بود خوشحال میشیم با تبادل لینک

میثم

من درد تو را زدست آسان ندهم دل برنکنم زدوست تا جان ندهم از دوست به یادگار دردی دارم که آن درد به صد هزار درمان ندهم رحمت الله علیه شادی روحشان صلوات

عاشقان قرآن

سلام با تلاوت های استاد مهدی فروغی به روز هستیم و منتظر شما.